1-833-4ENRICH (436-7424) info@theenrichmentcompany.com

Do you want to register your child for classes?

Let us help you find a location near you!

Buffalo Area Preschools

Rochester Area Preschools

Pittsburgh Area Preschools

Buffalo Area Elementary Schools

Rochester Area Elementary Schools

Pittsburgh Area Elementary Schools

Buffalo Spanish Cultural Summer Camp

Rochester Spanish Cultural Summer Camp

Pittsburgh Spanish Cultural Summer Camp

Buffalo Area Schools

Preschool

Select a School

Alden UPK

Alden School District

Thursday 11:10am – 11:40am

Click Here

Amherst Nursery School

Amherst School District

Wednesdays 11:45am – 12:15am

Click Here

Butterfly Kisses

(Butterfly Kisses students only)

Sweet Home School District

Tuesdays 10:00am – 10:30am & 10:30am – 11:00am

Click Here

Carousel Academy

Williamsville School District

Wednesdays 10:45am – 11:45am

Click Here

Cloverbank UPK

(Cloverbank UPK students only)

Frontier School District

Friday 10:45am – 11:15am & 11:45am – 12:15pm

Click Here

Garden Nursery School

Amherst School District

Friday 12:00pm – 12:30pm

Click Here

Jewish Community Center - Holland Campus

Buffalo School District

Tuesday 12:30pm – 1:00pm

Click Here

Jewish Community Center - Benderson Campus

Williamsville School District

Monday 12:45pm – 1:15pm

Click Here

Kenan Montessori

Lockport School District

Tuesdays 11:45am – 12:15pm

Click Here

Launch Pad For Learning

Williamsville School District

Tuesdays 1:20pm – 1:50pm

Click Here

Little Buffalo

Buffalo School District

 

Click Here

North Park Community Preschool

Buffalo School District

Wednesday 11:30am – 12:00pm

Click Here

Open Door Nursery School

Williamsville School District

Wednesday 8:30am – 9:00am

Click Here

Page 1 Preschool

West Seneca School District

Mondays 11:55am – 12:25pm

Click Here

Pixie Village Learning Center

Williamsville School District

Mondays 11:45am – 12:15pm

Click Here

Ripen With Us Childcare

KenTon School District

 

Click Here

Rolly Pollies

Orchard Park School District

Saturday 10:45am – 11:15am

Click Here

Roots of the Future Montessori School

Clarence School District

Wednesdays 11:45am – 12:15pm

Click Here

Westminster Early Childhood Programs

Buffalo School District

Tuesday 11:30a.m. – 12:00p.m. – Tree House

Thursday 11:30a.m. – 12:00p.m. – Mouse House

Thursday 12:00p.m. – 12:30p.m. – Light House

Click Here

Elementary

Select a School

Click here to see the current Buffalo elementary program master schedule.
Akron Elementary

Akron School District

Tuesday 2:35pm – 3:15pm

Click Here

Alden Primary

Alden School District

Monday 3:25pm – 4:05pm

Click Here

Allendale Primary

West Seneca School District

Wednesdays 3:00pm – 3:40pm

Click Here

Attica High School

Attica School District

Tuesday 3:15pm – 3:55pm

Click Here

Big Tree Elementary

Frontier School District

Wednesday 3:45pm – 4:25pm

Click Here

Blasdell Elementary

Frontier School District

Monday 3:20pm – 4:00pm

Click Here

Catholic Academy of West Buffalo

Buffalo School District

 

Click Here

Charlotte Sidway Primary

Grand Island School District

Thursdays 3:05pm – 3:45pm     CLASS FULL

Tuesdays 3:05pm – 3:45pm

Click Here

Clarence Center Elementary

Clarence School District

Friday 2:30pm – 3:10pm

Click Here

Clinton Elementary

West Seneca School District

Thursdays 3:40pm – 4:20pm

Click Here

Cloverbank Elementary

Frontier School District

Tuesday 3:20pm – 4:00pm

Click Here

Como Park Elementary

Lancaster School District

Wednesdays 3:30pm – 4:10pm

Click Here

Country Parkway Elementary

Williamsville School District

Thursdays 2:55pm – 3:35pm

Click Here

Court Street Elementary

Lancaster School District

Thursdays 3:20pm – 4:00pm

Click Here

Dodge Elementary

Williamsville School District

Thursdays 2:15pm – 2:55pm

Click Here

Eden Elementary

Eden School District

Fridays 3:05pm – 3:45pm

Click Here

Eden Primary

Eden School District

Mondays 3:10pm – 3:50pm

Click Here

Edison Elementary

KenTon School District

Tuesdays 3:30pm – 4:10pm

Click Here

Eggert Elementary

Orchard Park School District

Tuesdays 3:15pm – 3:55pm

Click Here

Ellicott Elementary

Orchard Park School District

Tuesdays 3:15pm – 3:55pm

Click Here

Forest Elementary

Williamsville School District

Fridays 2:15pm – 2:55pm

Click Here

Franklin Elementary

KenTon School District

Mondays 3:30pm – 4:10pm

Click Here

Glendale Elementary

Sweet Home School District

Wednesday 2:50pm – 3:50pm

Click Here

Harris Hill Elementary

Clarence School District

Wednesday 2:30pm – 3:10pm

Click Here

Heim Elementary

Williamsville School District

Tuesdays 2:15pm – 2:55pm

Click Here

Heritage Heights Elementary

Sweet Home School District

Thursday 2:50pm – 3:50pm

Click Here

Hillview Elementary

Lancaster School District

Mondays 3:30pm – 4:10pm

Click Here

H.O. Brumsted Elementary

REGISTRATION CLOSED

Holland School District

Thursdays 3:30pm – 4:10pm

Click Here

Hoover Elementary

KenTon School District

Wednesdays 3:30pm – 4:10pm

Click Here

Huth Road Elementary

Grand Island School District

Mondays 3:05pm – 3:45pm

Click Here

Immaculate Conception Elementary

East Aurora School District

Wednesdays 3:05pm – 3:45pm

Click Here

John A. Sciole Elementary

Lancaster School District

Mondays 3:20pm – 4:00pm

Click Here

Kaegebein Elementary

Grand Island School District

Wednesdays 3:05pm – 3:45pm

Click Here

Ledgeview Elementary

Clarence School District

Tuesday 2:25pm – 3:05pm

Click Here

Lewiston-Porter Primary School

Lewiston-Porter School District

Wednesday 3:30pm – 4:10pm

Click Here

Lewiston-Porter Intermediate School

REGISTRATION CLOSED

Lewiston-Porter School District

Thursday 3:30pm – 4:10pm

Click Here

Lindbergh Elementary

KenTon School District

Fridays 3:30pm – 4:10pm

Click Here

Maple East Elementary

Williamsville School District

Wednesdays 2:15pm – 2:55pm

Click Here

Maple West Elementary

Williamsville School District

Mondays 2:55pm – 3:35pm

Click Here

Maplemere Elementary

Sweet Home School District

Wednesday 2:50pm – 3:50pm

Click Here

Nativity

Orchard Park School District

Tuesdays 2:35pm – 3:15pm

 

Click Here

Northwood Elementary

West Seneca School District

Tuesdays 3:00pm – 3:40pm

Click Here

Parkdale Elementary

East Aurora School District

Fridays 3:15pm – 3:55pm

Click Here

Pinehurst Elementary

Frontier School District

Thursday 2:50pm – 3:30pm

Click Here

Sheridan Hill Elementary

Clarence School District

Friday 2:30pm – 3:10pm

Click Here

Smallwood Elementary

Amherst School District

 

Click Here

South Davis Elementary

Orchard Park School District

Thursdays 3:15pm – 3:55pm

Click Here

St. Amelia School

KenTon School District

 

Click Here

St. Christopher School

Sweet Home School District

 

Click Here

St. Gregory The Great School

Williamsville School District

Monday 2:15pm – 2:55pm

Click Here

St. John The Baptist School

KenTon School District

 

Click Here

St. Mark School

Buffalo School District

Thursdays 2:25pm – 3:05pm

Click Here

Starpoint School

Starpoint School District

Tuesdays 3:20pm – 4:00pm

Click Here

Tapestry Charter

Buffalo School District

Mondays 2:50pm – 3:30pm

Click Here

West Buffalo Charter School

Buffalo School District

Click Here

West Elementary

West Seneca School District

Fridays 3:30pm – 4:10pm

Click Here

William Street School

Lancaster School District

Tuesdays 3:05pm – 3:45pm

Click Here

Willow Ridge

Sweet Home School District

Thursday 2;50pm – 3:50pm

Click Here

Winchester Potters Elementary

West Seneca School District

Monday 3:00pm – 3:40pm

Click Here

Windermere

Amherst School District

Tuesdays 3:00pm – 3:40pm     CLASS FULL

Thursdays 3:00 – 3:40pm

Click Here

Windom Elementary

Orchard Park School District

Tuesdays 3:15pm – 3:55pm

Click Here

SUMMER CAMP

Buffalo Spanish Cultural Camp

June 27 -June 30

10:00am – 12:00pm

1449 Orchard Park Road

West Seneca, NY 14224 (Site of Page 1 Preschool)

Registration Opening Soon! Check back soon!!!

Unsure about what class is best for your child? Just message us!

Rochester Area Schools

Preschool

Select a School

Plank North UPK

(Plank North students only)

Webster School District

Thursday 10:25am – 10:55am

Click Here

Seton Catholic Preschool
Seton Catholic Preschool
(Seton Preschool students only)
Brighton School District
Monday 12:15p.m. – 12:45p.m.

Click Here

Elementary

Select a School

Archangel School

Gates Chili School District

Tuesdays 2:45pm – 3:25pm

Click Here

Canal View Elementary

Spencerport School District

Wednesday 3:45pm – 4:25pm

Click Here

Dewitt Road Elementary

Webster School District

Mondays 4:20pm – 5:00pm

Click Here

Durand-Eastman Intermediate

East Irondequoit School District

 

Click Here

Florence Brasser Elementary

Gates Chili School District

Mondays 4:20pm – 5:00pm

Click Here

Helendale Primary

East Irondequoit School District

 

Click Here

Ivan Green Primary

East Irondequoit School District

 

Click Here

Klem North Elementary

Webster School District

Mondays 4:20pm – 5:00pm

Click Here

Klem South Elementary

Webster School District

Mondays 4:20pm – 5:00pm

Click Here

Laurelton-Pardee Intermediate

East Irondequoit School District

 

Click Here

Lima Primary

Honeoye Falls Lima School District

Wednesdays 3:00 – 3:40pm

Click Here

Manor Intermediate

Honeoye Falls Lima School District

Thursdays 2:55pm – 3:35pm

Click Here

Neil Armstrong Elementary

Gates Chili School District

Mondays 4:20pm – 5:00pm

Click Here

Paul Road Elementary

Gates Chili School District

Mondays 4:20pm – 5:00pm

Click Here

Plank Road North Elementary

Webster School District

Mondays 4:20pm – 5:00pm

Click Here

Plank Road South Elementary

Webster School District

Mondays 4:20pm – 5:00pm

Click Here

St. Louis School

Pittsford School District

Tuesday 3:15pm – 3:55pm

Click Here

St. Rita School

Webster School District

Monday 4:20pm – 5:00pm

Click Here

Schlegel Road Elementary

Webster School District

Mondays 4:20pm – 5:00pm

Click Here

Seton Catholic School

Brighton School District

Monday 2:20pm – 3:00pm

Click Here

State Road Elementary

Webster School District

Mondays 4:20pm – 5:00pm

Click Here

Walt Disney Elementary

Gates Chili School District

Mondays 4:20pm – 5:00pm

Click Here

SUMMER CAMP

Rochester Spanish Cultural Camp

We look forward to launching Summer 2023

 

Unsure about what class is best for your child? Just message us!

Pittsburgh Area Schools

Preschool

Select a School

Euro Academy Preschool

Pine-Richland School District

Fridays 1:30pm – 2:00pm

               2:00pm – 2:30pm

Click Here

JCC South Hills

Wednesdays 3:30pm – 4:00pm

 

Click Here

Elementary

Select a School

Bradford Woods Elementary

 

North Allegheny

Wednesdays 3:30pm – 4:10pm

Click Here

Eden Hall Upper Elementary

Pine Richland School District

Wednesday 3:20pm – 4:00pm

Click Here

Pine Richland Youth Center

 

Wednesdays 5:20pm – 6:00pm

Click Here

McIntyre Elementary

North Hills School District

Monday 4:45pm – 5:25pm

Click Here

Propel Hazelwood

Mondays 4:00pm – 4:40pm (Grades K-1)

Mondays 4:50 – 5:30pm (Grades 2-4)

Click Here

Propel Northside

 

Thursdays 4:15pm – 4:55pm

Click Here

Ross Elementary

North Hills School District

Tuesday 4:00pm – 4:40pm

Click Here

SUMMER CAMP

Pittsburgh Spanish Cultural Camp

Treesdale Community Center

June 20th -23rd

9:30am – 12:00pm

Click Here

Unsure about what class is best for your child? Just message us!

Providing unique and exceptional enrichment programs by our trained instructors since 1999 in a fun, familiar and safe classroom environment near you.

RECENT POSTS